Zimní a letní pneu

O nutnosti používat letní a zimní pneumatiky (ve vhodném ročním období) se nemusíme dlouze přesvědčovat. Nejen názory expertů, ale i tragické důkazy z našich silnic potvrzují, že s letními pneumatikami to na sněhu a v zimě špatně dopadá. Povězme si však, jaké nevýhody má používání zimních a letních pneumatik v nevhodných podmínkách + si představme ne příliš povedené pneumatiky celoroční.

zimní pneumatika

Proč přezouvat na zimu?

Tady je to jasné- letní pneumatika naprosto nezvládá tyto podmínky, se kterými se v zimě hojně setkáváme:

  • Nízké teploty- ano, materiál letních pneu si s nimi neumí poradit, proto mají pneumatiky horší vlastnosti, i kdyby nebyl na silnici sníh/námraza.
  • Sníh- tady letní pneumatiky končí. Drážky ho nejsou schopny účinně odvádět a pneumatika se stává okamžitě nebezpečnou.
  • Námraza- obdobně jako u sněhu, tyto pneumatiky nezvládají akceleraci, brzdění ani zatáčení na namrzlé silnici. Nejenže je to nebezpečné, ale dojet někam je téměř nemožné.

Některé pojišťovny dokonce nabízejí slevy pro povinné ručení i havarijní pojištění, pokud řidič používá zimní pneumatiky v předepsaných měsících. Bohužel i tak mnoho řidičů riskuje na letních pneumatikách, protože ani zákon nikoho nenutí přezouvat (mimo značkou vyznačené úseky silnic, kde je zimní výbava povinná). Snad se v dohledné době dočkáme přitvrzení zákona, neboť na nezodpovědné riskování určitých řidičů jsou nebezpečí vystaveni všichni účastníci silničního provozu. I když umíte řídit, může do vás někdo narazit, a i když máte zimní pneumatiky, můžete se stát obětí nehody s automobilem bez nich.

V případě zimních pneumatik se také zásadně vyhýbáme levným nekvalitním pneumatikám (povětšinou z Číny). To co je u letních pneumatik alarmující nekvalita, to je u zimních pneumatik půl kroku do hrobu, neboť levné zimní pneu znamená naprosto nevyhovující jízdní vlastnosti na sněhu/ledu.

Proč přezouvat na léto (jaro)?

Tvrdá a teplá silnice není nic pro zimní pneumatiky. Ty se pak rychle opotřebovávají a z pneumatiky na několik zim máme po roce nepoužitelný kus gumy. Jde sice o velmi neekonomické, ale naštěstí nijak nebezpečné jednání, na rozdíl od opačného extrému.

Nevyplatí se celoroční pneumatiky?

Nevyplatí. Tyto pneumatiky nejsou vyloženě špatné, ale hlavním problémem je to, že svou univerzálností spojují spíše nevýhody obou druhů pneumatik než jejich výhody. Zaprvé, v zimě nepodávají úplně přesvědčivé výkony. Jízda s nimi rozhodně není tak smrtelným rizikem jako s letními, ale žádná velká sláva to taky není. A zadruhé, v létě se tyto pneumatiky relativně rychle opotřebují, byť to není tak extrémní ničení jako se zimními pneumatikami. Celkově jde tedy o nevhodné řešení, kterým neušetříte peníze ani nedosáhnete ideálních jízdních vlastností.

Comments are closed.