Výrobci pneumatik

V tomto článku si krátce představíme výrobce pneumatik. Rozhodně ne všechny, ale vybírám ty nejznámější, největší nebo z osobního pohledu ty nejzajímavější seřazené dle abecedy.

AMTEL

Jde o, u nás nepříliš známého, holandského výrobce. Vyrábí pneu pro různá vozidla- od osobních po nákladní. Ve své ruské pobočce dokonce vyrábí i speciální pneumatiky pro zemědělská a další těžká vozidla.

BARUM

U tohoto významného výrobce pneumatik máme být na co pyšní, neboť společnost vznikla za první republiky ve Zlíně. Základy pro ni položil sám Tomáš Baťa v roce 1924. Není bez zajímavosti, že o deset let později zemřel v Otrokovicích, kam byla počátkem sedmdesátých převedena hlavní část výroby pneumatik BARUM. Samotný název BARUM vznikl až v roce 1945 díky spojení tří výrobců pneumatik- Baťa, Rubena a Matador. Důležitým milníkem je pak rok 1993, kdy se BARUM stává členem německého koncernu Continental.

Dnes je továrna v Otrokovicích největším výrobním závodem pneumatik pro osobní vozidla v celé Evropě.

BFG

Značka patřící pod slavný Michelin. Jedná se o solidní výrobky a slušné peníze. Dalo by se říct, zlatá střední cesta.

BRIDGESTONE

Japonská značka, jejíž jméno je kupodivu přepisem jména jejího zakladatele z japonštiny do angličtiny. Pan Išibiaši (= kamenný most) založil tuto společnost již v roce 1931. V dnešní době jde o největšího výrobce pneumatik na světě. Z vlastní vůle letos po několika letech ukončila monopol na pneumatiky pro exkluzivní seriál F1. Kvalita i prvotřídní technologie- dva aspekty tradiční pro japonskou výrobu- najdeme i zde.

CONTINENTAL

Německá kvalita a technologie. Prvotřídní pneumatiky. Stejně jako Škoda patří pod koncern VW, tak i BARUM patří pod koncern CONTINENTAL. Ovládnutí vyspělým Německem však zdá se našemu automobilovému průmyslu výrazně pomáhá.

DUNLOP

Se jménem (druhého) vynálezce pneumatiky v názvu nemůže tato společnost neuspět. Patří mezi největší výrobce na světě a může se chlubit extrémně kvalitními modely, které do svých nejlepších vozů montují přední výrobci automobilů.

GOODYEAR

Jedna z největších společností vyrábějících pneumatiky na světě. Pochází ze Spojených států, kde byla založena už na konci devatenáctého století.

MICHELIN

Opět opravdový gigant. Francouzský výrobce pneumatik s tradicí od roku 1888. Do zavedení monopolu na pneumatiky pro F1 v roce 2006 získal v tomto šampionátu historicky druhý nejvyšší počet bodů (myšleno za vozy používající tyto pneumatiky).

PIRELLI

Italský výrobce prémiových pneumatik pro nejnáročnější použití. Jeden z největších výrobců na světě, který dobře známe i díky tradičně povedenému kalendáři, který je pln kvalitních fotek krásných žen.

Comments are closed.