Péče o pneumatiky

Jako u všech nástrojů lidmi používaných i u pneumatiky hraje velkou roli v maximalizaci jejich životnosti i efektivity péče o ně. Shrňme si v tomto článku úkony a zásady, které nám zajistí co nejlepší možnou kondici pneumatik- skoro nic to nestojí a efekt může být velmi výrazný.

Co všechno zkontrolovat?

  1. V první řadě zkontrolujeme tlak v pneumatikách. Měl by korespondovat s informacemi výrobce případně s označením na boku pneumatiky, které se užívá u pneumatik určených pro konkrétní model automobilu.
  2. Zkontrolujeme vnější stav pneumatiky- její poškození, rýhy,…
  3. Zkontrolujeme hloubku dezénu!
  4. Zkontrolujeme, zda z ventilku neuniká vzduch (dusík,…) tím, že otočíme čepičku dokola a pozorujeme.
  5. Zkontrolujeme, zda nejsou přední pneumatiky nadměrně nebo nerovnoměrně opotřebené. Pokud jsou, signalizuje to špatné seřízení geometrie vozidla- poraďte se s automechanikem.

Užitečná pravidla platí i pro skladování pneumatik. Předně skladujeme pneumatiky ve správném prostředí. Tím je myšleno suché a relativně chladné místo, kam nedopadá přímé sluneční záření. UV záření, vlhkost i vysoké teploty by snižovaly životnost pneumatiky.

Na stavu pneumatiky se zdaleka nejvyšší měrou podílí způsob naší jízdy. Co nejvíce ubližuje? Přejíždění nebo boční kontakt s různými překážkami- obrubníky, dírami a podobně. Pneumatika se může silně opotřebit nebo úplně zničit. Dále bychom se měli vyhýbat jejich kontaktu s chemikáliemi včetně oleje a dieselu.

V ideálním případě bychom také neměli projíždět po terénech pokrytých drobnými předměty, které mohou uvíznout v dezénu a následně jej porušit. Vždy bychom pak měli mít správně nastavený tlak v pneumatikách a při stání bychom měli mít volant v základní poloze.

Nejvyšší rizika pro pneumatiky i osoby v automobilu a ostatní účastník znamenají tyto situace: podhuštění pneumatik, přetížení automobilu (které je i nezákonné) a cestování ve vysokých rychlostech. To vše vede k nadměrnému opotřebení pneumatik a v prostřední situaci jde dokonce o akutně nebezpečné počínání.

Samozřejmostí by pak mělo být střídání zimních a letních pneumatik, které mnoho pojišťoven kvituje nabídkou slevy pro povinné ručení pro řidiče, kteří tak činí.

Comments are closed.