Historie pneumatik

Pneumatika má pro dnešní automobilový svět obrovský význam. Jde o relativně starý vynález, který nám však stále slouží velmi dobře, byť dnešní doba ukazuje, že lze stále vylepšovat.

Původní vynález pneumatiky můžeme přičíst géniovi s rozmanitými zájmy Robertovi Williamu Thomsonovi, který si nechal svůj výrobek patentovat v roce 1847. Bohužel, značně předběhl svou dobu a pro jeho vynález neexistovalo praktické využití.

Zlom nastal o celých 40 let později, v roce 1887, kdy pneumatiku opět vynalezl další muž, John Boyd Dunlop. A protože název Dunlop asi všichni dobře známe, je evidentní, že tentokrát už se pneumatika ujala. Původní využití i materiál výroby nás dnes možná rozesměje- šlo o vylepšení dětské tříkolky zhotovené ze zahradní hadice.

Velmi brzy však došlo k rozšíření i na jízdní kola a brzy se ujaly i ve všech dalších oblastech, které známe dnes (automobily, letadla,…). V dnešní době pneumatiky opět zažívají velký vývoj a pneumatika samotná bude možná brzy mnohem dražší a výkonnější, než kdy dříve. Snad jejich cena neporoste tolik, abychom ji museli připojišťovat jako se to děje u nejrůznějších automobilových skel s UV filtry a podobně (i pneumatiky se snadno zničí i mimo nehodu, takže havarijní pojištění a povinné ručení by nám nepomohlo).

historicke pneu

Comments are closed.