Nákup pneumatik

Tento článek jsme se rozhodli nekoncipovat jako nějaký návod na nákup pneumatik. To by bylo asi zbytečné, zdlouhavé a dost možná by to vypadalo jako reklama nějaké konkrétní společnosti, protože každý máme určité preference. Naopak, pokusíme se vás pouze upozornit na nejčastější a největší chyby, které řidiči při nákupu pneumatik dělají.

Špatně zvolená velikost pneumatiky

Tak tady je to jasné- každé vozidlo potřebuje určitou velikost pneumatiky. Není dobré tuto velikost nedodržovat. Použitelné rozměry najdeme zapsány v technickém průkazu (velkém). Pokud nekupujeme nový vůz, je dobré si překontrolovat současné obutí vozidla vzhledem k informacím v technickém průkazu- vyhneme se tak opakování chyby předešlého majitele, ke kterému by mohlo dojít, pokud bychom slepě kupovali pneumatiky shodné s pneumatikami předešlými. Rozměr pneumatiky lze pak zjistit na jejich boku.

Nevhodný index nosnosti

Každá pneumatika je ocejchována nosnostním indexem, který určuje, jakou váhu maximálně unese. Tady platí, že by bylo chybou zvolit pneumatiku, která má index nižší, než jaký je uveden v technickém průkazu. Pokud bychom tak učinili, jízda pravděpodobně nebude úplně pohodlná a bezpečná a zcela jistě výrazně zkrátíme životnost pneumatiky a zvýšíme pravděpodobnost defektu.

Nízký rychlostní index

Tento index udává, jakou maximální rychlost pneumatika dlouhodobě snese. Opět zde platí, že bychom neměli volit nižší index, než nám napovídá technický průkaz. Neriskujme to ani v případě, že jezdíme pomaleji, než zvládá pneumatika s indexem pro naše vozidlo zvoleným. Pneu pro rychlou jízdu prostě musí snést náročnější podmínky, což se pravděpodobně projeví i na ceně pneumatiky, ale nic s tím nenaděláme.

Špatný typ pneumatiky

Nemusíme asi příliš rozebírat naprostou nevhodnost používání letní pneumatiky v zimě a zimní pneumatiky v létě (respektive mimo zimní období). Letní pneu naprosto nezvládá náročné nízkoteplotní podmínky, případně sníh a námrazu- jízda s nimi je v zimních měsících nebezpečná a soudný řidič včas přezuj. Zimní pneumatika se pak v létě zbytečně rychle opotřebovává, takže bychom si brzy sjeli dezén.

Velkou chybou je však i používání celoročních pneumatik, které mohou na první pohled vypadat lákavě. Mimo extrémní případy svátečních řidičů a určitých lokalit s určitými klimatickými podmínkami jde o nevhodné obutí. V jízdních vlastnostech v zimě nemohou konkurovat zimním pneumatikám, byť samozřejmě podávají výrazně lepší výkony než pneumatiky letní. V létě se zase opotřebovávají rychleji než letní, byť pomaleji než zimní. Navíc ani neušetříte, protože dvě sady pneumatik znamenají sice 2x větší investici, ale také 2x delší životnost. Navíc se s největší pravděpodobností připravíte o případný bonus na pojištění vozidel, který získáte u některých pojišťoven za používání zimních pneumatik v určitých měsících. Tento bonus bývá v řádu několika procent a neměl by být asi hlavní motivací vašeho zodpovědného přezouvání, ale jde o vítané zvýhodnění chytrých řidičů.

Nákup nekvalitní pneumatiky

Záplava levného zboží z Číny není ani v jiných oblastech vždy výhrou pro spotřebitele. Na druhou stranu tu vždy je alternativa koupit levné oblečení, česnek nebo mobilní telefony přičemž se i zboží z Číny postupně zkvalitňuje a stává se tak i užitečným. Toto postupné zlepšování kvality je však u pneumatik naprosto nepřípustné. Ano, tyto pneumatiky jsou levné, ale testy dokázaly, že jsou nebezpečné. Jízda na nich je opravdový hazard, který se může rychle vymstít. V tomto oboru by šetření mohlo mít tragické následky. Nepřemýšlejte ani směrem, že ušetříte na pneumatikách a připlatíte si za havarijní pojištění- bezpečnost musí být vždy na prvním místě, protože po tragické nehodě už ani nemusíte mít z bohaté pojistky žádnou radost.

Comments are closed.